Haber

Le Monde: Erdoğan anketlerde yükseldi, muhalefette kargaşa var

Türkiye, 14 Mayıs’ta, sandıklar kurulmadan kısa bir süre önce seçim atmosferine girdi.

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı tarihte yapılacak.

Cumhur İttifakı’nın adayı, ittifak bileşenleri tarafından Erdoğan olarak ilan edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan adaylığını kendisi açıkladı.

“Seçime 4 ay kaldı ama muhalefetin adayı yok”

Ancak altılı masayı oluşturan partiler, süre dolmak üzere ortak adaylarını belirleyemedi. Bu bağlamda Şubat ayına işaret edilmektedir.

Fransa merkezli Le Monde gazetesi, “Cumhurbaşkanı Erdoğan anketlerde yükseliyor, muhalefet kargaşa içinde”Konuşma konusu başlıklı incelemesinde tablodaki duruma dikkat çekti:

14 Mayıs’ta yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimine dört ay kaldı. 6’lı koalisyon hala adayını bulmuş değil.

Erdoğan’ın verdiği dedikoduları sıraladılar

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 500 bin erişilebilir sosyal konut yapma sözü verdiği, ekibe kamuda sözleşmeli olarak istihdam edilen yarım milyona yakın kişinin istihdam edildiği kaydedildi.

Öte yandan Aralık ayı sonunda asgari fiyata yüzde 50 zam yapıldığı ve bir yıl içinde üçüncü kez zam yapıldığı vurgulandı.

“Rakiplerinden 7 puan aldı”

Emekli olacak yaşa gelen 2 milyonu aşkın kişinin de emekli olma hakkı kazandığı belirtilirken, Erdoğan’ın oylarının arttığı ve muhalefette belirsizlik yaşandığı belirtildi:

Devlet Lideri (Erdoğan) rakiplerinden 7 puan aldı. Erdoğan karşıtı koalisyon olan altılı masa, on aylık tartışmanın ardından şimdi umut verici bir dinamik bulamadı.

haber-kulu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu