Ekonomi

Petrol, üst üste 4. haftayı da yükselişle geçecek

ABD ham petrolü, haftalık yaklaşık yüzde 2 artışla ve varil başına 83 Dolar ile Haziran ayından bu yana en uzun kar serisini gerçekleştirdi. Ralli, OPEC+’nın arzı kesmesi ve hem Avrupa hem de Asya’da sert alımlar görmesinden sonra temellerden kaynaklandı.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü Perşembe günü yaptığı açıklamada, piyasanın yıl ilerledikçe genişleyecek olan ağır arz açığına hazır olduğunu söyledi. Uluslararası Enerji Ajansı lideri Fatih Birol, bu haftanın başlarında talebin ikinci yarıda arzı geride bırakabileceğini söyledi. IEA aylık görünümü Cuma günü açıklanacak.

Ham petrol, OPEC ve müttefiklerinin değerli bir üretim kesintisiyle piyasayı şaşırtmasıyla Mart ayında 15 ayın en düşük seviyesini görmesinden bu yana güçlü bir şekilde toparlandı. Hareket, fiyatları bir yıl içinde yukarı itti ve petrolün düşeceğine dair spekülatörleri uzaklaştırdı. Kazançlar ayrıca azalan ABD stoklarından, Rusya’dan gelen akışların zayıflamasından ve Irak boru hattı arzındaki kesintilerden kaynaklandı.

Dolar, Fed’in faiz artırım kampanyasını sona erdirmek üzere olduğu spekülasyonları arasında, neredeyse üç yıldaki en uzun kayıp serisi olan beşinci haftalık düşüş yolunda. Zayıf dolar, ABD para birimi cinsinden fiyatlandırılan emtiaları birçok alıcı için daha ucuz hale getiriyor.

haber-derinkuyu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu