Ekonomi

Petrol, haftalık kazançlarının ardından geriledi

Petrol fiyatları, yatırımcıların piyasanın sıkılaştığına dair işaretler arasında Fed’in yeni bir artış beklentisini tartmasıyla dört haftalık kazanımlarının ardından geriledi.

ABD ham petrolü, Cuma gününü üç ayın en yüksek seviyesinden kapattıktan sonra varil başına 77 doların altına düştü. Bu artış, Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörü Fatih Birol’un piyasanın hafta sonu yeniden açığa dönebileceğini söylemesi ile OPEC+’nın arz kesintilerinin stokları azaltacağı beklentilerinden kaynaklandı.

Fed politika yapıcılarının bu haftaki toplantısında enflasyonu dizginleme çabaları kapsamında bir faiz artırımı daha açıklamaları ve ek saldırı olasılığına ilişkin rehberlik sağlamaları bekleniyor. Sıkılaştırma döngüsü, potansiyel olarak talebe zarar vererek dünyanın en büyük ekonomisini resesyona itme riski taşıyor.

Petrol, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve Rusya dahil müttefiklerinden gelen son artışlara ve üretim kesintilerine rağmen bu yıl düşmeye devam ediyor. Talep tarafında, Çin’in yavaşlayan toparlanması, ham petrol de dahil olmak üzere endüstriyel emtialar için sürekli bir ters rüzgar oldu.

ING Groep NV emtia stratejisi başkanı Warren Patterson, “Fed’in faiz artırımına ilişkin beklentileri piyasa üzerinde bir miktar baskı oluşturuyor olabilir, ancak bu artışın fiyatlanması gerekiyor. Nihayetinde, sıkılaştırıcı temeller göz önüne alındığında petrol fiyatlarının yukarı yönlü hareket edeceğine inanıyoruz. Ancak, kısa vadede 200 günlük hareketli ortalama şeklinde güçlü bir teknik direnç var” dedi.

idilajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu