Haber

Otizmli ve böbrek hastası çocuklarına konteyner almak isteyen baba dolandırıldı

BOLU’da biri otizmli diğeri böbrek hastası olan çocuklarıyla köyde vakit geçirmek için konteyner almak isteyen Turan Kural (44), gördükten sonra iletişime geçtiği AK’ye kredi çekerek 70 bin TL gönderdi. sosyal medyadaki satış reklamı. Belediye, parayı gönderdikten sonra satış için iletişime geçtiği kişiye ulaşamayınca, dolandırıldığı gerekçesiyle savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Kentteki bir tavuk entegre fabrikasında işçi olarak çalışan Turan Şura, otizmli oğlu Musa Kemal (3) ve böbrek hastası oğlu Mertcan (12) ile köyde vakit geçirmek için konteyner almaya karar verdi. Belediye internette araştırmaya başladı. Konteyner fiyatlarının 300 ile 500 bin lira arasında değişmesi nedeniyle aradığını bulamayan heyet, sosyal medyada 95 bin lira değerinde konteyner ilanı gördü.

TELEFONLA BAĞLANTI

Reklamı gören yönetim kurulu, konteyneri satın almak için Aydın’da yaşadıklarını iddia eden ZK ve AK çiftiyle iletişime geçti. Çift, konteynere ilişkin bilgi ve fotoğrafları Kurul’a gönderdi. AK: Heyet bir süre pazarlık yaptıktan sonra bankadan kredi çekerek anlaştıkları 85 bin liranın 70 bin lirasını kendilerine gönderilen IBAN numarasına gönderdi. Konteyneri aldıktan sonra kalan 15 bin lirayı vermeyi kabul etti. Heyet, parayı yatırdığı ve makbuzunu gönderdiği ZK ve AK’ye bir daha ulaşamadı. Dolandırıldıklarını anlayan heyet, iki şüpheli hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

KENDİLERİNİ HACI OLARAK TANITTILAR

Turan Şura, “Düzce, Adapazarı gibi illerde konteyner alabileceğimiz yerlere başvurdum ama maliyetin yüksek olması ve alım gücümün olmaması nedeniyle sosyal medyadan bu konteyneri buldum. Hacıyız, gittim” dedi. Hacca gittim döndüm, senin 1 liranı yemeyeceğim, gitmeyeceğim. Çünkü yerimi sattım.” ‘Ben bu konteyneri satacağım’ gibi şeyler söyledi. Benim için para değerli değil, insanlık değerli ama onların düşüncesi öyle değil. Hacları kenarda vs. 70 bin lira kredi çektim. Başka bir banka aracılığıyla gönderdim. Konteynerin gelmesini umarak köyüm Taşkestiye’ye gittim. Akşam ise “Olay olduğunda aradığımda kimseye ulaşamadım. Çok aradım. Akşamdan sabaha kadar uyuyamadım. Sürekli aradım ve hala arıyorum. Hiçbirine ulaşılamadı. Taşıyıcı oradan yüklediği anın fotoğrafını yayınladı ve hepsini sildi” dedi.

‘SAVCILIK’A ŞİKAYETÇİ OLDUM’

Savcılığa şikayette bulunduklarını belirten heyet, “Ben yaralandım, bir fakirin daha incinmesine izin vermemeliyim. Çocuklarımın acısı kimseye bırakılmamalı. 24 ay çalışıp parasını ödeyeceğim” dedi. ama nasıl ödeyeceğim? Nasıl ödeyeceğim? Çocuklarımın ilaç parasını alacak mıyım? Zaten böbrek hastası olanlar yurt dışına çıkmak zorunda kalıyor.” İlaçlar euro ile geliyor. Hangisine saldıracağım?” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu