Sağlık

Mikrorobotların tıpta kullanımının önünü açacak proje

Ege Üniversitesi akademisyenlerinin yürüttüğü projeler TÜBİTAK tarafından desteklenmeye devam ediyor.

Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Aysun Baltacı başkanlığında, “ 6 DOF Mikrorobot İçin Temassız Elektromanyetik Aktüatör Sisteminin Tasarımı ve Üretimi” Proje, “TÜBİTAK 1001 – Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı” kapsamında desteklenmeye uygun bulundu. Proje kapsamında mikrorobotların sıvı ve hidrojel içerisinde kontrollü hareketleri sağlandı. Tıpta ve bilimde hayattaki kullanımları açılacak.

Proje grubunu tebrik eden AB Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Son beş yılda üniversitemizde oluşturduğumuz bilim iklimi ile TÜBİTAK’ta başarılarımızı sürdürüyoruz. Alanında uzman başarılı akademisyenlerimizin projeleri desteklenmeye devam etmektedir. Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Aysun Baltacı tarafından yürütülen “ 6 DOF Mikrorobot İçin Temassız Elektromanyetik Aktüatör Sisteminin Tasarımı ve Üretimi” projesi de desteklenen projeler arasında yerini aldı. Hocamızı ve ekibini canı gönülden kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.”

“Tıpta kullanım bulacağını öngörüyoruz”

Mikro robotlar hakkında bilgi veren proje koordinatörü Dr. Öğr.Gör. Hareket ettirici güçlerini, temassız kontrollü bir manyetik alan sağlayan elektromanyetik aktüatörden (EMA) alırlar. EMA’nın sargı akımları ayarlanarak mikrorobotun hareketini sağlayan darbe kuvveti ve mikrorobotun hareket yörüngesi kontrol edilmektedir. Manyetik mikrorobotların konumlanması temassız olarak uzaktan sağlandığı için hareket için gerekli güç ünitesi ve aktüatörler üzerinde bulunmamaktadır. Bu sayede mikrorobotun boyutu küçültülebilir ve özel amaçlı aktüatörler için yer kalır. Bu sebeplerden dolayı hassas ortamlarda (insan damarları, beyin, göz vb.) kullanıma uygundurlar. Önümüzdeki yıllarda sıvılarda ve dokularda hareket eden manyetik mikrorobotların, canlılarda makul bir noktaya kadar ilaçları ulaştırmak, numune almak, yüzeyleri parçalamak gibi tıp ve bilimde birçok kullanım alanına sahip olacağı tahmin ediliyor. Bu nedenle son on yılda bu konudaki araştırmalar artmıştır.

“Mikrobotun sıvı ve hidrojel içerisinde hareketi sağlanacak”

Projenin detaylarını anlatan Baltacı, “Bu çalışmada mikrorobotu üç boyutlu uzayda hareket ettirecek olan mikrorobot, elektromanyetik aktüatör ve kontrolör sistemi bilgisayar ortamında parametrik olarak tasarlanıp üretilecek ve kapalı çevrim kontrollü hareket ettirilecek. sıvı ve hidrojel içindeki manyetik mikrorobotun makul yörüngelerde hareket etmesi, görüntü tabanlı geri bildirim yöntemleri ile sağlanacaktır. Elektromanyetik eyleyici bilgisayar tabanlı tasarım ve analiz programları kullanılarak multi-fizik ortamında bir bütün olarak incelenecek ve tasarlanacaktır. Sistemin konum kontrolünde doğrusal olmayan model öngörülü kontrolör kullanılacaktır. Sistemde peyzaj işleme sisteminden gelen konum ve yön bilgisi mikrorobotun geri besleme sinyali olarak kullanılacaktır.

Dr. Aysun Baltacı liderliğindeki proje ekibinde; prof. Dr. Keyifli Boztepe, Doç. Dr. Mehmet Sarıkanat, Doç. Levent Çetin, Dr. Öğretim Üyesi Üyesi Barış Oğuz Gürses’tir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

dadayhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu