Haber

İsrail Başbakanı, Gazze’nin Refah şehrine girme planını sunmayı emretti

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Birleşmiş Milletler kurumlarının tüm uyarılarına rağmen orduya Gazze’nin güneyindeki Refah kenti ve bölgesine girmek için plan sunması talimatını verdi. Öte yandan saldırıların başlamasıyla birlikte İsrail, Ekim 2023’ten itibaren kuzeydeki sivil nüfusu güneye yönlendirerek Selahaddin Ekseni üzerinden tahliye koridorları açtı.

Birleşmiş Milletler’in insani yardım ve insan hakları alanında çalışan kurumları, herhangi bir saldırının felaketle sonuçlanacağı uyarısında bulunarak, kuzeyden tahliye edilen sivillerin Refah kentinde “aşırı sıkışık” koşullarda yaşadığını kaydetti. İsrail Başbakanlığı’ndan dün yapılan açıklamada, “Hamas’ın dört taburunun Refah’ta bırakılmasıyla Hamas’ın ortadan kaldırılması yönündeki savaş hedefine ulaşmak mümkün değildir. Aksine, Refah’taki yoğun hareketliliğin sivillerin bölgeyi boşaltmasını gerektirdiği açıktır. çatışma alanları.

Açıklamada, “Bu nedenle Başbakan Binyamin Netanyahu, İsrail Savunma Kuvvetleri’ne (IDF) ve güvenlik teşkilatına, halkı tahliye etmek ve taburları yok etmek için Kabine’ye ortak bir plan sunmalarını emretti” denildi.

BM: Nereye gidecekler?

6 Şubat’ta gazetecilere konuşan Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Uyum Ofisi (OCHA) Sözcüsü Jens Laerke, “Uluslararası insancıl hukuka göre nüfusun yoğun olduğu bölgelerin gelişigüzel bombalanması savaş suçu teşkil edebilir” dedi ve Refah’ın nüfusunun 5 yıl arttığına dikkat çekti. -katlamak.

Birleşmiş Milletler İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths dün şunları söyledi: “Bugün Refah’ın nüfusunu oluşturan 1 milyondan fazla insan, hayal bile edilemeyecek acılara katlandı. Nereye gitmeliler? Nasıl güvende kalacaklar? ” açıklamayı yaptı.

GERÇEK ‘SALAUDDİN EKSENİ’ KORİDOR GÜNEYE AÇILDI

IDF, Ekim 2023’te yaptığı açıklamada, Gazze’deki sivil halka, kendi güvenlikleri için haritada gösterildiği gibi Gazze Vadisi’nin güneyindeki bölgeye taşınmaları çağrısında bulunmuştu. İsrail ordusu kasım ayında yaptığı açıklamada, “Tahliye koridoru, Gazze Vadisi’nin güneyinde Selahaddin Ekseni üzerinden 09.00-16.00 saatleri arasında sivillere açık kalacak. Selahaddin Ekseni üzerinden güneye tahliyeyi teşvik etmek amacıyla askeri personel için tahliye koridoru açılacak. Bugün saat 10.00 ile 14.00 arasında Jibaliye Mülteci Kampı alanında.” Operasyonda taktiksel bir kopuş yaşanacak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu