Haber

Elektrik Mühendisleri Odası: Yangının Nedeni Kablo İzolasyon Kusurları

Elektrik Mühendisleri Odası Kayseri İl Temsilcisi Özgür Çakıcı, konut ve işyerlerinde çıkan yangınlarda kablo izolasyonunda yapılan hataların rol oynadığını belirterek, “İzolasyon hatalarından dolayı kablolarda oluşan ısı yangınlara neden oluyor.”

Elektrik Mühendisleri Odası Kayseri İl Temsilcisi Özgür Çakıcı, kabloların bağlanması sırasında gerekli ayarların yapılmamasının yangınlara da yol açtığını belirterek, “Öncelikle kablolama hatalarından bahsedecek olursak, buna neden olan ilk şey izolasyon hatalarıdır. Bina, konut ve işyerlerimizin kablolama işlemleri sırasında meydana gelir.Bu nedenle izolasyon hatalarının olduğu yerlerde,kabloların çok ısınması sonucu yanabilir.Ayrıca elektrik kablolarımızı klimalarımıza ve sigortalarımıza taktığımızda torklar meydana gelir. ayar yapılmadığında oradaki gevşek bağlantıdan dolayı ark oluşur ve çok fazla ısıdan dolayı yeniden yangın çıkma riski artar.Yangınların bir diğer nedeni ise ekipman hatalarıdır.Burada örneğin prizimizde bir arıza akımı oluştu. mutfakta diyelim ama öncelikle bağlı olduğu sigortanın atması gerekiyor, eğer gerçek ekipman kullanmazsak ana durumda akımlar oluşur ve yangına neden olabilir. Yangın nedenleri arasında yine kötü tasarım ve montaj yer almaktadır. Kötü tasarımlarda örneğin bir işyerinde ya da konutta özellikle yüklere göre kabloları çekeriz. Fazla yük çeken güce göre yanlış kesitte kablo döşersek, bu durum kabloların ısınmasına ve zamanla bu kabloların içindeki elemanların erimesine ve fazla ısınmadan dolayı tekrar yangına neden olabilir. Yangınların önemli sebeplerinden biri de yıldırım ve yıldırım çarpması sonucu oluşan arklara bağlı olarak sistemlerimizde meydana gelen arızalar sonucu ortaya çıkan yangınlardır. Bu nedenle işletmelerimizde ve binalarımızda paratoner kullanımını mutlaka arttırmalıyız. Uzman mühendisler tarafından tasarlanacak uygun çapta paratoner seçip kapsama alanlarını çizerek paratoner kullanmalıyız. “Ayrıca yıllık veya iki yılda bir periyodik olarak bakımlarını yaptırmamız gerekiyor” dedi.

Özellikle elektrik işlerinin uzman kişilerce yapılması gerektiğini söyleyen Çakıcı, “Bu yüzden doğru ekipmanı seçmemiz gerekiyor. Bunu doğru anlatmamız gerekiyor. Gerçek mühendislere, verdikleri belgelerle ve imza yetkisiyle gerçek çizimler yaptırmalıyız. Bu işin uzmanı profesyonel mühendislerimiz ile odamızdan teslim alınız.Doğru tasarımlar yaptırmamız gerekiyor.Bu da çok değerli.Yangınları önlemek için ne yapmamız gerektiğini sorsak bile öncelikle bu işi yapan arkadaşlarımıza teşekkür ederiz. Bu alanda uzman olan ve odamızdan aldıkları yetki belgesi ile çalışan kişilerin her yıl elektrik iç tesisat uygunluk raporu vermeleri gerekmektedir.Bu da önemlidir çünkü biz mühendisler olarak hiçbir şeyi ölçmüyoruz.Bunu kontrol altında tutamayız ve istenmeyen sonuçlar ortaya çıkar. Bu nedenle ölçüm ve testler yapıp bu tesisatların düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmemiz gerekiyor. Olası bir yangın durumunda anında müdahale edebilmek için bakım ve onarım dışında özellikle E sınıfı CO2 gazı ile KKT adı verilen su veya yangın söndürücüler ile. Yangın söndürücülerle müdahale etmemiz gerekiyor. Bu yüzden bu gazla dolu bir silindire ihtiyacımız var. Özellikle işyerlerinde oluşabilecek yangınlardan korunmak için elektrik panolarımıza otomatik yangın söndürme sistemleri yaptırmamız gerekmektedir. Özellikle elektrik odalarımızda ve elektrik tesisatı değerli olan yerlerde mutlaka duman dedektörü, yangın algılama sistemi ve yangın söndürme sistemi bulundurmamız gerekiyor” dedi. – KAYSERİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu