Haber

Yüksekova’ya yerleştirilen depremzede öğrenciler derse başladı

Yüksekova’ya yerleştirilen depremzede öğrenciler derse başladı

HAKKARI – Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Hakkari’nin Yüksekova ilçesine yerleşen depremzedeler bugün derse başladı.

Yüzyılın felaketinin yaşandığı Kahramanmaraş merkezli sarsıntılar; Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis, Malatya ve Elazığ’da onbinlerce insanın hayatını kaybetmesine neden oldu. 11 ilde büyük hasara yol açan depremlerin ardından Yüksekova ilçesine yerleşen ailelerin çocukları, 2022-2023 eğitim öğretim yılının ikinci döneminin açılmasıyla derse başladı.

Esenyurt İlçesi’nde çocuklarını okula getiren depremzede aileleri Yüksekova Milli Eğitim Müdürü Yusuf Atael ve beraberindekiler karşıladı. Okulun ilk gününde depremzedelere okul malzemeleri, çanta ve çeşitli ikramlarda bulunan Müdür Yusuf Atael, sınıfları da gezerek yeni öğrenciler hakkında bilgi verdi.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Yüksekova Milli Eğitim Müdürü Yusuf Atael, deprem bölgesinden gelen öğrencileri Esenyurt İlk ve Ortaokuluna yerleştirdiklerini belirterek, “Öğrencilerimize çanta, okul malzemeleri ve çeşitli ikramlarda bulunduk. Bizlerde yaşanan acıyı bir nebze olsun dindirelim.Toplam 120 öğrenci ilçemize geldi.Bugün depremin ilk günü itibariyle hepsinin kayıt işlemlerini bitiriyoruz. Deprem ilk olduğu andan itibaren tüm devlet kurumları gibi Milli Eğitim Bakanlığımız da sahadaydı. Öğrenciler için gereken her şeyi yaptılar ve yapıyorlar. Yüksekova Milli Eğitim Müdürlüğü olarak öğrencilerimiz için elimizden gelen her şeyi yapacağız” dedi.

Depremzedenin velisi Sevda Aslan, deprem felaketine çok üzüldüğünü belirterek, “Çok canımızı kaybettik. Ailelerimizi bırakıp buraya geldik. İnşallah bir daha böyle felaketler olmaz. Çocuklarımız burada. , yeni bir hayata başlayacağız. Bu bizim için çok üzücü. Ona yardım et” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu