Ekonomi

Semler Scientific, 150 milyon dolar daha Bitcoin almayı planlıyor

Nasdaq’ta (NDAQ) listelenen tıbbi ürün üreticisi Semler Scientific (SMLR), geçen ay hazinesine Bitcoin (BTC) eklemesiyle gündeme gelmişti. Şimdi ise 17 milyon dolar değerinde daha Bitcoin satın aldı ve 150 milyon dolar daha alım yapmak için fon artırabilir.

Son Bitcoin alımı

6 Haziran’da şirket, ABD menkul kıymetler yetkililerine yaptığı bir S-3 başvurusunda en son Bitcoin alımını bildirdi. İlk olarak 28 Mayıs’ta sadece 581 Bitcoin satın almışken şu anda 828 Bitcoin’e sahip ve bu Bitcoin’lerin değeri 58,5 milyon dolardan fazla.

“Bitcoin’in değerli bir yatırım ve tutarlı bir değer saklama aracı olduğunu düşünüyoruz. Nakit ile Bitcoin alımı yapma planımızı takip etmeye devam edeceğiz.”

Gelecek planları ve fonlama stratejisi

Semler vakit kaybetmiyor. Şirket, 150 milyon dolar değerinde daha borç senedi artırabileceğini ve bu fonun bir kısmının daha fazla Bitcoin satın almak için kullanılacağını belirtti. Şirket:

“Bu prospektus kapsamında sunulan herhangi bir menkul kıymetin satışından elde edilecek net gelirleri, öncelikli olarak genel şirket amaçları, Bitcoin alımı da dahil olmak üzere kullanmayı planlıyoruz.”

6 Haziran’da şirket CEO’su Doug Murphy-Chutorian, yaptığı açıklamada, Semler’in Bitcoin yatırım stratejisinin, şirketin sağlık operasyonlarının yanı sıra ikinci ana odak noktası haline geldiğini belirtti.

Stratejik varlık olarak Bitcoin

Semler’in ana hazine rezerv varlığı haline gelen Bitcoin, SEC açıklamasında şirket tarafından “küresel istikrarsızlık ortamında makul bir enflasyon koruması ve güvenli liman” olarak tanımlandı ve Semler ekledi:

“Ayrıca dijital ve mimari dayanıklılığının, piyasa değeri Bitcoin’in çok üzerinde olan altından daha iyi olduğunu düşünüyoruz. Altın ile Bitcoin arasındaki değer farkı göz önüne alındığında, Bitcoin’in ‘dijital altın’ olarak artan kabul görmesiyle büyük getiri potansiyeline sahip olduğuna inanıyoruz.”

Şirket, “Bitcoin dışında başka kripto para varlıkları satın alma planımız yok.” şeklinde tekrarladı.

Piyasa tepkileri ve karşılaştırmalar

Semler’in (SMLR) 28 Mayıs’ta yaptığı Bitcoin alımı haberi, hisse senedinde %30’luk bir artışa neden oldu. Ancak Google (GOOGL) Finance verilerine göre 6 Haziran’da %2,5 düşerek 29,13 dolar seviyesine geriledi ve bu sefer beklenen patlama gerçekleşmedi.

Japonya merkezli yatırım şirketi Metaplanet, MicroStrategy’nin (MSTR) Bitcoin yaklaşımını takip ediyor.

İlk olarak 8 Nisan’da 6,5 milyon dolar değerinde Bitcoin satın aldıktan sonra toplam 117,7 Bitcoin veya güncel fiyatlarla 8,3 milyon dolar daha alım yaptı.

Metaplanet’in 22 Mayıs’ta yaptığı son Bitcoin alımı, iki gün üst üste Tokyo Borsası’ndaki tüm hisse senetleri arasında en yüksek sıralamada yer almasını sağladı.

Bu haber ilk önce Coin Mühendisi sitesinde yayımlanmıştır.

dikmenajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu