Ekonomi

Rüzgar enerjisinden rekor üretim… Dünyada ilk 10 ülke arasındayız!

İletişim Bakanlığı’nın resmi twitter hesabından yapılan açıklamada, Türkiye’nin rekor rüzgar enerjisi üretimine değinildi. Bakanlığın “Yerli üretim”Şirket başlığı altında paylaşılan verilerle Türkiye’nin son dönemde rüzgar enerjisinde kaydettiği başarılar vurgulanıyor.

RÜZGAR GÜCÜMÜZ İLE YERLİ ENERJİYE DOKUNUYORUZ

Twitter’dan yapılan açıklamada, Türkiye’nin rüzgar enerjisinden elektrik üretimi, 11 Mart 2023 tarihinde 212 bin megavat saat iletarihi bir rekor kırdığını söyledi.

Bu sonuçla Türkiye’nin hidroelektrik heyeti Dünya çapında ilk 10 ülke arasında dahil olduğu belirtildi. Ayrıca ülkemizin yerli elektriği ve Türkiye’nin 8,3 Gigavat güneş enerjisi kurulu gücü, 2030’a kadar 30 Gigawattaşması bekleniyor.

Twitter’da paylaşılan videoda Rüzgar elektrik üretimi 570 kat arttı belirtildi. Uzun yıllardır temiz enerjiye önem veren Türkiye’nin rüzgar enerjisi ile attığı bu adım, çevremizin korunmasına da katkı sağlıyor.

Türkiye’nin enerjisinin son 20 yılda daha güçlü bir seyir izlediğini belirten bakanlık, şunları söyledi: “20 yılda Türkiye’nin gücü daha güçlü esmeye başladı”başlıkta belirtilmiş.

 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu