Haber

Prof. Dr. Şule Erten Ela’ya TÜBİTAK-Fransa Dışişleri Bakanlığı Boğaziçi Programı Kapsamında Proje Desteği

Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şule Erten Ela’nın Türkiye’de yürüttüğü ikili iş birliği projesi, TÜBİTAK-Fransa Dışişleri Bakanlığı Boğaziçi Programı Ortak Projesi kapsamında desteklenmesine karar verilen 7 projeden biri oldu. Davet.

Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Prof. Dr. Şule Erten Ela, Grenoble Alpes Üniversitesi Öğretim Üyesi TÜBİTAK-Fransa Dışişleri Bakanlığı Boğaziçi Programı Ortak Proje Daveti kapsamında. Peter Reiss ile birlikte sunulan “Kuantum Noktaları İçeren Perovskit Güneş Pilleri ile Yeşil Hidrojen Üretimi” ikili işbirliği projesi desteğe layık görüldü.

Proje hakkında bilgi veren Güneş Enerjisi Enstitüsü Enerji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şule Erten Ela, “Fosile bağımlılığın azaltılması amacıyla yenilenebilir enerjiler arasında yer alan güneş enerjisi ile ilgili çalışmalar tüm dünyada öncelikli konular olarak ele alınıyor. yakıtlar ve karbon emisyonları. Yeni nesil güneş pilleri arasında Perovskite Güneş Pilleri her geçen gün artan verimleriyle dikkat çekiyor. Perovskite Güneş Pillerinin verimliliğinin artırılmasına yönelik yapılan çalışmalar değerlidir. Bu kapsamda İtalya ile aldığımız Türkiye (TÜBİTAK)-İtalya (CNR) projesinin ardından Fransa ile hazırladığımız ‘Kuantum Noktaları İçeren Perovskit Güneş Pilleri ile Yeşil Hidrojen Üretimi’ konulu yeni bir proje de kabul edildi. TÜBİTAK-Fransa Dışişleri Bakanlığı Boğaziçi İkili İşbirliği Programı kapsamında Fransız katılımıyla alınan projede, Grenoble Alpes Üniversitesi’nden ünlü bilim insanı Prof. taraf. Dr. “Peter Reiss ile çalışacağız” dedi.

“Yeşil Hidrojen üretilecek”

Fransız grubun kuantum nokta güneş pilleri alanında uzman olduğunu, karşılıklı iş birliği ziyaretleriyle Perovskit Güneş Pillerinin geliştirileceğini ve bu projenin alana büyük katkı sağlayacağını belirten Prof. Dr. Şule Erten Ela, şunları söyledi: , “Türkiye ve Fransa iş birliğiyle yürütülen proje, yeni kuantum nokta cihazları ve yeni tasarımlarla Perovskite Güneş Pilleri geliştirerek istikrarın artırılmasını hedefliyor. Projede Yeşil Hidrojenin de üretilecek olması projenin önemli bir adımını oluşturuyor. Yeşil Hidrojen terimi aynı zamanda saf hidrojen anlamına da gelir. Saf proses ve yöntemlerle üretilen saf hidrojen, suyun oksijen ve hidrojene ayrılmasında kullanılan yöntemlerden biri olan elektroliz yöntemiyle elde edilebilmektedir. Günümüzde başta ülkemizde ve dünyanın birçok yerinde yeşil hidrojen elde etmek amacıyla yenilenebilir enerji alanındaki çalışmalara öncelik verilmektedir. Projede Fransız grup yeni quantum dot cihazları üretmeyi hedeflerken, Türk tarafı Perovskite Güneş Pili üretimi ve karakterizasyonunu gerçekleştirecek. “Proje kapsamında Türk tarafının geliştireceği yeni nesil güneş pilleri ile desteklenen elektroliz sistemi ile yenilenebilir enerjiden Yeşil Hidrojen ve Oksijen üretimi gerçekleştirilecek” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu