Teknoloji

Pentagon UFO haritasını yayınladı: Üç bölge yoğunlaştı

Geçtiğimiz yıl ABD Kongresi’nde 54 yıl sonra ilk kez UFO’larla ilgili oturumun halka açık yapılmasıyla dünya dışı yaşamla ilgili tartışmalar gündemin ana unsurlarından biri haline geldi.

Bu bağlamda yapılan araştırmaların önemli bir kısmı hâlâ gizli olsa da ABD hükümeti, elindeki verilerin bir kısmını kamuoyuyla paylaşmaya başladı. Bahisle ilgili son gelişme ABD Savunma Bakanlığı’ndan geldi.

Pentagon yayınladığı haritayla dünyada tanımlanamayan uçan cisimlerin en sık görüldüğü noktaları paylaştı. ‘Tanımlanamayan anormal fenomen’ (UAP) olarak adlandırılan ‘tanımlanamayan uçan cisimler’ (UFO’lar) hakkındaki resmi olarak mühürlenmemiş bilgiler, bakanlık tarafından kurulan yeni bir internet sitesi aracılığıyla kamuoyuyla paylaşılıyor.

Site 30 Ağustos’ta açıldı

ABD Savunma Bakanlığı, tanımlanamayan hava cisimlerine ilişkin araştırmalarda şeffaflığın sağlanması amacıyla Tüm Alan Anomali Çözüm Ofisi (AARO) ve ‘aaro.mil’ internet sitesinin 30 Ağustos’ta açıldığını duyurdu.

Bakanlık sözcüsü Patrick Ryder, yaptığı basın açıklamasında, sitenin Pentagon’un UFO’ları anlama çalışmaları hakkında kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla kurulduğunu belirterek, sitede UAP’lerle ilgili gizliliği kaldırılmış videolar, fotoğraflar ve çeşitli raporlar yer alacağını belirtti.

Sitede ayrıca, 1996 ile 2023 yılları arasındaki raporlara dayanarak, son 27 yılda tanımlanamayan nesnelerin en sık görüldüğü yerleri gösteren bir dünya haritası da yer alıyor.

UFO ‘sıcak noktaları’ aktif savaş bölgelerini ve atom bombasının vurduğu şehirleri içerir

Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan harita, dünya çapında iddia edilen UFO gözlemlerinin en yoğun olaylarını gösteriyor. İşaretlenen ‘UFO sıcak noktaları’nın yerleri, bu gözlemlerin neredeyse tamamının ABD ve çevresinde gerçekleştiğini düşünenler için oldukça şaşırtıcı olabilir.

Yayınlanan haritaya göre UFO’lar en çok ABD’nin doğu ve batı kıyıları, Japonya ile Ortadoğu’nun belirli bölgelerinde görülüyor.

Yayınlanan haritanın birçok kişi için en dikkat çekici kısmı Japonya’daki raporların yoğunlaştığı bölge. Japonya’da iddia edilen UFO gözlemlerinin önemli bir kısmı, 1945’teki ABD nükleer saldırılarının hedefi olan Nagazaki ve Hiroşima şehirlerini kapsayan alanı içeriyor.

Pentagon, raporunda UFO raporlarının formlarını da sıraladı. Görülen nesnelerin çoğunlukla yuvarlak olduğu aktarılırken, bilinmeyen sensörler ve ışık illüzyonları da onları takip etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu