Ekonomi

Otomobilde matrah düzenlemesi fiyatları düşürdü

Otomobillerde ÖTV matrahlarının belirlenmesinde düzenlemeye gidildi. Kesim, sıfır arabalardaki indirimlerin ikinci ele de yansıyacağını bekliyor.

Otomobillerde ÖTV matrahlarının belirlenmesinde değişikliğe gidildi. Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren değişikliğe nazaran matrah alt limiti 120 bin liradan 184 bin liraya yükseltildi. Bu değişiklik ile birlikte 595 bin TL ve altındaki araçların fiyatlarının düşmesi bekleniyor. Düzenlemenin ikinci el araba fiyatlarına da düşüş olarak yansıması öngörülüyor.

Matrah düzenlemesiyle ÖTV oranları sabit tutulacak ve matrah genişletilecek, birtakım araçlardan daha az ÖTV alınacak. Motor silindir hacmi 1600 cc üstündeki arabaların, neredeyse tamamı ithal olan arabaların matrahlarında rastgele bir değişikliğe gidilmedi.

Yeni düzenlemeye ait açıklamalarda bulunan İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Lider Yardımcısı Görkem Husus, “1 Aralık tarihinde yapılması beklenen ÖTV’de matrah düzenlemesi bugün Resmi Gazete’de yayımlandı. Düzenlemenin hemen devreye alınması, piyasa açısından olumlu karşılandı. Çünkü hem satıcılar hem de vatandaşlar açısından bir beklenti oluşmuştu. Şimdi düzenlemenin yayımlanmasıyla birlikte alıcılar ona göre hareket edecektir” dedi.

“İkinci el otomobillere de indirim yansıyacaktır”

Matrah düzenlemesiyle araç fiyatlarındaki düşüşün ikinci el piyasasına da yansıyacağını tabir eden Husus, “Düzenlemeyle birlikte akaryakıtlı ve dizel araçlarda 595 bin liranın altındaki daha fazla Türkiye’de üretilen B sınıfı araçları etkileyecek bir indirim gerçekleşti. Bilhassa düz vites araçlarda ve tekrar B sınıfı birtakım otomatik araçları etkileyen bir düzenleme oldu. Yüzde 6 ila yüzde 12 ortasında bir indirim gerçekleşmiş oldu. Bu durum sıfır araç almak isteyen vatandaşlar için olumlu bir gelişme. Bu düzenleme sıfır araçları kapsıyor fakat ikinci el araçların tıpkı sınıf ve kategorilerine yüzde 5 civarında bir düşüş yansıyacaktır” diye konuştu.

Görkem Konu, “Türkiye’de üretilen araçların bu düzenleme ile fiyatının düşmesi bekleniyor. Düzenleme 595 bin TL’nin üstündeki araçları etkilemiyor. 595 bin TL’nin altındaki araçların yeni yılda fiyatlarının bu sonu geçme durumu olursa fiyat artışları tekrar yaşanabilir. Şuanın araç almak için uygun bir vakit olduğunu düşünüyorum. Bu düzenlemeyle araçlar eski vergi dilimlerine geri geldi diyebiliriz. Dünyada enflasyon problemi sürüyor. Buna bağlı olarak çip krizi, güç maliyetlerinin çok fazla artması üzere nedenlerden ötürü, dövizde bir oynaklık olmasa dahi araç fiyatları artabiliyor. Önümüzdeki periyotta maliyet artışlarıyla tekrar düzenleme gerekebilir” biçiminde konuştu.

Düzenleme sonrası birçok model arabada fiyatlar düştü. Fiat Egea eski fiyatı 402 bin TL’den 355 bin 500 TL’ye, Renault Clio marka araba 448 bin TL’den 373 bin TL’ye geriledi. Renault Megane araba 573 bin 900 TL’den 542 bin TL’ye, Hyundai i20 model araba de 437 bin TL’den 364 bin 100 TL’ye geriledi. – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu