Ekonomi

OpenAI Yıllık 2 Milyar Doların Üzerinde Gelir Elde Ediyor – Rapor

Financial Times’ın Cuma günkü haberine göre OpenAI, tarihin en hızlı büyüyen teknoloji şirketleriyle kıyaslanabilecek kadar hızlı bir büyüme oranına işaret ederek yıllık 2 milyar doları aşan gelire ulaştı.

Merkezi San Francisco’da bulunan şirket için bu kilometre taşı, Aralık 2023’te önceki ayın gelirinin on ikiyle çarpılmasını içeren bir prosedür kullanılarak elde edildi.

Makalede ayrıca Microsoft (NASDAQ: MSFTOpenAI’nin desteğiyle, 2025 yılına kadar gelir rakamlarını iki katından fazla artırabileceği konusunda umutlu olduğu belirtildi. Bu güven, OpenAI’nin yapay zeka tabanlı içerik oluşturma araçlarını iş süreçlerine dahil etmek isteyen ticari müşterilerin güçlü talebiyle besleniyor.

OpenAI’nin gelirindeki hızlı artış, Google’ın piyasaya sürülmesinden sonraki on yıl içinde gelirinin 1 milyar dolara çıkmasını sağladı (NASDAQ: Google) ve Meta’yı diğer önde gelen Silikon Vadisi şirketleriyle aynı kategoriye yerleştiriyor.

The Information’ın önceki raporuna göre şirketin yıllık geliri, ana teklifi ChatGPT’nin önemli başarısı sayesinde Ekim ortasından bu yana yaklaşık 1,3 milyar dolardan Aralık ayında 1,6 milyar dolara yükseldi.

Yapay zeka alanının önde gelen isimlerinden Sam Altman liderliğindeki şirketin yatırımcılar tarafından 80 milyar doların üzerinde değere sahip olduğu iddia ediliyor.

Bu arada Wall Street Journal’da yakın zamanda yayınlanan bir makaleye göre Altman, diğer hedeflerin yanı sıra yarı iletken üretimini dünya çapında genişletmeyi ve yapay zekanın bilgi işlem yeteneklerini geliştirmeyi amaçlayan yeni bir teknoloji projesi için sermaye toplamak üzere Birleşik Arap Emirlikleri’nden geliyor. Yatırımcılarla görüştüğü bildiriliyor

Bu makale yapay zekanın yardımıyla üretilmiş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu