Ekonomi

Japonya Merkez Bankası’nın aşırı gevşek para politikasını sürdürme kararı

BOJ’un dün başlayan ve bugün sona eren para politikası toplantısında alınan kararlar açıklandı.

Buna göre banka, politika faizini eksi yüzde 0,1’de değiştirmezken, oybirliğiyle alınan kararla getiri eğrisi kontrol rejiminde herhangi bir değişiklik yapılmadı.

Politika metni, bankanın, Japonya’nın 10 yıllık tahvil faizini yüzde 1’de tutmak için gerektiği kadar Japon tahvili, sınırsız miktarda devlet tahvili ve 12 trilyon yen borsada işlem gören fon (ETF) ve 180 yen satın alacağını vaat ediyor. Japon gayrimenkul yatırım fonlarında (J) yıllık milyar yen. GYO satın almaya devam edeceği bildirildi.

Metinde, bankanın yurt içi ve yurt dışındaki belirsizliklerin yüksek olması nedeniyle finansal genişlemeye devam edeceği, ekonomik aktivite ve finansal koşulların yakından takip edileceği belirtildi.

Metinde, bankanın fiyat artışlarına yapacağı katkılarla sürdürülebilir ve yönetilebilir yüzde 2 enflasyon seviyesinde fiyat istikrarını sağlamayı hedeflediği vurgulandı.

Metinde Japonya Merkez Bankası’nın getiri eğrisi ile birlikte niceliksel ve nitelikli parasal genişlemeye devam edeceği, enflasyon hedefine ulaşılana kadar para tabanındaki genişlemenin devam edeceği belirtildi.

Bankanın enflasyon tahminleri değişmedi

BoJ bu toplantıda ekonomiye ilişkin öngörülerini de açıkladı.

Buna göre, Japonya Merkez Bankası üyelerinin 2023 yılı için ortalama büyüme beklentisi yüzde 2’den yüzde 1,8’e düşerken, çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve TÜFE’deki artış beklentileri sırasıyla yüzde 2,8 ve yüzde 3,8’de değişmedi.

2024 yılı için büyüme tahmini yüzde 1’den yüzde 1,2’ye çıkarken, bu yıl enflasyonun yüzde 1,9 olacağı tahmini ise sabit kaldı.

BoJ üyeleri 2025 yılı için büyümenin yüzde 1, TÜFE’nin ise yüzde 1,9 artacağı öngörüsünü değiştirmezken, çekirdek TÜFE artış beklentisi yüzde 1,7’den yüzde 1,8’e yükseldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu