Haber

İzmir’de Protesto Edilen 2 Aile Hekiminin İşten Çıkarılması: “Bu Kararı Onların Utançları Olarak Tarihe Yazacağız”

HABER: ABDULLAH ÇELEBİ – Kamera: KERİM UĞUR

İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’nün Torbalı ve Karabağlar’da görevli iki aile hekiminin iş sözleşmesini uyarı cezaları nedeniyle yenilememesi protesto edildi. Sağlık çalışanları müdürlük binası önünde toplanarak, “Bu hukuksuz, keyfi uygulamayı neden yapıyorsunuz? Bizi korkutmak mı istiyorsunuz?” Sözleşmesi yenilenmeyen doktorlardan Zafer Onayk, “Bunları yasal olarak aşacağız. Görevimize iade edeceğiz. Bu kararımızı onların ayıbı olarak tarihe yazacağız” dedi.

Bugün İzmir İl Sağlık Müdürlüğü önünde toplanan sağlık meslek kuruluşları, Torbalı ve Karabağlar ilçelerinde görev yapan iki aile hekiminin sözleşmelerinin yenilenmemesini protesto etti. Emre Erkuş’a tepki gösterilen açıklamayı İzmir Aile Hekimleri Derneği (İZAHED) Başkanı İzmir İl Sağlık Müdürü Dr. Muhteber Çolak okudu.

“ANAYASAL MAHKEMESİ İPTAL EDİLMİŞTİR”

Açıklamada, 1 Temmuz 2021’de yürürlüğe giren Aile Hekimliği Sözleşmesi ve Ödeme Yönetmeliği’nin il sağlık müdürlüklerine “Sözleşmelerin Yenilenmesi” başlığı altında kurul kurma yetkisi verdiği hatırlatıldı. İl müdürlüklerine verilen bu yetkinin, Anayasa Mahkemesi’nde açılan davalar sonucunda iptal edildiği ve yönetmeliğin Mart 2023’te yürürlüğe girmesine karar verildiği vurgulandı. Açıklamada, şöyle denildi:

“Anayasa Mahkemesince anayasaya aykırılığı kabul edilen bu düzenlemeye istinaden iki aile hekimi arkadaşımızın sözleşmesi yenilenmedi. İzmir İl Sağlık Müdürüne soruyoruz. Neden bu hukuksuz keyfi uygulamayı yapıyorsunuz? Amaç gözümüzü korkutmak mı istiyorsunuz Yaptığınız sizin sorumluluğunuz Olmayacak mı zannediyorsunuz Ülkede sağlık sorunu ortada Hastanelerde randevu bulamıyorsunuz bu mu? Bulaşıcı hastalıkların ağırlaştığı bu günlerde sağlık sisteminin yükünü omuzlayan aile sağlığı merkezlerine hak kazanan bu uygulama hakkında yürütmenin durdurulması istemiyle dava açtık. Bu arkadaşlara kayıtlı olan ve sözleşmesi yenilenmemiş meslektaşlarımızdan hizmet alıyoruz.Burada soruyoruz, bu karar kime yarar?”

“YANLIŞ KARARDAN DÖNÜŞ”

İki hekimin sözleşmelerinin iptalinin idari nedenlere dayandığı ve hukuka aykırı olduğu belirtilen açıklamada, şöyle devam edildi:

“Meslektaşlarımıza yönelik mesleki ve etik bir ceza yok. Yaşadığımız konularda analiz üretmeyen müdürlük iki aile hekimini mağdur ederek eline ne geçecek? Sağlıkta şiddete karşı bir analiz bulup yasa çıkarmanızı bekliyoruz. Etkili bir sağlıkta şiddet yasasının verilebilmesi için çaba sarf eden aile hekimlerine destek olmanızı istiyoruz. Sözleşmesi yenilenmeyen arkadaşlarımızın da en kısa sürede sözleşmelerini yenilemelerini bekliyoruz. İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’nü bu yanlış kararından bir an önce dönmeye davet ediyoruz.”

“İNANÇLARI OLARAK TARİHE GEÇECEKLER”

Sözleşmesi yenilenmeyen aile hekimi, “Sözleşmenin yenilenmemesi Anayasa Mahkemesince uygun bulunarak iptal edildi. Yeni düzenleme yapılana kadar geçen bu 9 aylık süre içinde beş kişilik kurul tarafından, İl Sağlık Müdürü, Halk Sağlığı Dairesi Müdürü, ilçe sağlık müdürlerinin de aralarında bulunduğu “Bu hukuksuzluğa imza atılmıştır. Bu herkesin ayıbı. Tüzel kişilik olarak bunların üstesinden geleceğiz. Görevimize geri döneceğiz. Bu hukuksuzluk burada kalmayacak. Kesinlikle çözülecektir. Bunu tarihe onların ayıbı olarak yazacağız.”

“SAĞLIK BAŞKANLIĞI DAHA ZORUNLU YAPIYOR”

İzmir Tabip Odası Başkanı Süleyman Kaynak da karara tepki göstererek şunları söyledi:

“2 yıllık süre içerisinde Covid salgını sürecinde tüm doktorlar özverili bir şekilde çalıştılar. Aile hekimlerimiz de canlarını ortaya koyarak salgının ortadan kaldırılmasına katkı sağladılar. kamu yönetiminin teşkilatından ziyade sağlık çalışanının gece gündüz işidir.Bugün MHRS (Sistemde (Merkezi Randevu Sistemi) yer alırken, sıkışıklıktan özlük haklarına, öğrenci ve doktorların gidiş gelişinden onlarca önemli sorun yaşanmaktadır. Yurtdışında sağlıkta şiddete, sağlık branşına yenileri eklenerek daha da külfetli hale getiriliyor.”

NE OLDU

İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’nün 12 Aralık’ta yaptığı heyet toplantısının ardından Torbalı’da görev yapan Zafer Zengin ile Karabağlar’da görev yapan Nihat Cem Yöntem’in sözleşmelerinin yenilenmemesine karar verildi. Aile Hekimliği Ödeme ve Sözleşme Yönetmeliği’ne istinaden verilen karar, doktorların aldığı ceza puanları ile ilgiliydi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu