Ekonomi

Hukuk uzmanları, Trump davasındaki kanıtların Cohen’in iddialarını desteklediğini söylüyor

Eski Başkan Donald Trump’ın New York’ta devam eden ceza davasında avukatları, Trump’ın eski iş bitiricisi Michael Cohen’i yalancı ve kötü niyetli olarak yaftalayarak itibarsızlaştırmaya çalıştı. Ancak hukuk uzmanları, savcılığın Cohen’in ifadesini ek tanık ifadeleri, telefon kayıtları ve diğer somut kanıtlarla etkili bir şekilde doğruladığını belirtiyor.

Trump’ın avukatı olarak görev yapan Cohen, bu hafta başında verdiği ifadede, Trump’ın kendisini, yetişkin film oyuncusu Stormy Daniels’a, 2006 yılında Trump ile yaşadığı iddia edilen cinsel ilişki hakkında kamuoyuna konuşmasını engellemek için 130.000 dolar ödemeye yönlendirdiğini söyledi. Cohen ayrıca Trump’ın bu ödemeyi gizlemek için kayıtları değiştirme planını onayladığını iddia etti.

Savunma avukatı Todd Blanche çapraz sorgulama sırasında Cohen’in güvenilirliğini sorguladı ve Trump’ın davanın merkezinde yer alan Cohen’e yapılan geri ödemelerin ayrıntılarına dahil olmadığını öne sürdü. Ancak savcılık, iş ilişkilerini titizlikle denetlemesiyle bilinen Trump’ın bu düzenlemelerden haberdar olduğunu ima eden kanıtlar sundu.

New York Hukuk Fakültesi’nde profesör ve Manhattan Bölge Savcılığı’nda eski savcı olan Rebecca Roiphe, savcılığın Cohen’in ifadesinin pek çok yönünü Trump’ı ödemelerle ilişkilendiren ikinci derece kanıtlarla başarılı bir şekilde desteklediğini vurguladı.

Cohen’e yapılan geri ödemeleri yasal ücretler olarak göstererek iş kayıtlarında tahrifat yaptığı gerekçesiyle 34 suçlamayla karşı karşıya olan Trump suçsuz olduğunu savundu. Savcılar, değiştirilen bu kayıtların seçim ve vergi yasası ihlallerini gizlediğini ve bu suçların en fazla dört yıl hapis cezası gerektiren ağır suçlara dönüşebileceğini savunuyor.

Trump, Daniels ile herhangi bir cinsel ilişkiye girdiğini reddederek iddiaları reddetti ve Manhattan Bölge Savcısı Alvin Bragg’ın davasını, 5 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimleri için kampanyasını engellemeye yönelik siyasi amaçlı bir saldırı olmakla suçladı.

Pazartesi günü Cohen’in çapraz sorgusunun tamamlanmasının ardından savunmanın tanıklarını sunması bekleniyor. Başkanlığa geçiş süreciyle meşgul olan Trump’ın işle ilgili ayrıntıları Cohen ve Trump Organizasyonunun finans müdürü Allen Weisselberg gibi astlarına devrettiğini iddia edebilirler.

Savunmanın iddialarına rağmen, iddia makamı önemli ikinci derece kanıtlar sunmuştur. National Enquirer’ın eski yayıncısı David Pecker, Trump’ın kampanyasını zarar verici haberlerden korumadaki rolü hakkında ifade verdi.

Davayı izleyen emekli New York eyalet yargıcı George Grasso, sunulan kanıtların Cohen’in ifadesini daha kürsüye çıkmadan doğruladığını vurguladı.

Ancak Cohen’in Trump ile geri ödeme planı hakkında yaptığı iki kritik görüşmeye ilişkin anlattıkları doğrulanmadı. Halihazırda ayrı bir davada yalancı şahitlikten hapis cezasını çekmekte olan ve Cohen’in önemli bir görüşmede hazır bulunduğunu iddia ettiği Weisselberg’in yokluğu, jüriye Cohen’in ifadelerini sorgulamak için bir neden verebilir. Savcılar, Weisselberg’in kendini suçlamaktan kaçınmak için muhtemelen ifade vermeyi reddedeceğini belirttiler.

Duruşma ilerledikçe jürinin, savcıların davalarını makul şüphenin ötesinde kanıtladıklarına karar vererek Trump’ı mahkum etmek için oybirliğiyle bir karara varması gerekiyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu