Haber

Gülizar Biçer Karaca: “16,5 Milyar Çocuk Yemeğine Ayrılmayan Bütçenin 102,1 Milyarını Devlet Beşli Çetelere Ödeyecek”

CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, “Sağlık Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı ve Karayolları Genel Müdürlüğü’nün kesin hesap ve bütçe tekliflerinden elde edilen verilere göre köprüler, otoyollar, Avrasya Tüneli ve 2023’te yap-kirala-devret modeliyle bütçeden bütçeden şehir hastanelerine toplam 102.1 milyar lira ödenecek.Hükümet vermediği bütçeden 5’er çeteye 102.1 milyar lira ödeyecek 16,5 milyar doları da çocuklara yemek için ayırdık” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, bütçeden hükümete yakın şirketlere Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle aktarılacak ödeneklere tepki gösterdi. Bu şirketlere aktarılacak çok daha az parayla okullarda bir öğün yemek verilebileceğine işaret eden Biçer Karaca, bugün konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:

Yap İşlet Devret 2025 SONUNA KADAR BÜTÇEDEN PROJELERİNE TOPLAM 28 MİLYAR DOLAR ÖDENECEK”

“Döviz mevduatından döviz korumalı mevduata geçiş yapan şirketlere sağlanan kurumlar vergisi avantajı nedeniyle vazgeçilen kurumlar vergisi tutarının 18,8 milyar lira olduğu açıklandı. Kamu bugüne kadar 205 milyar liraya ulaştı.Hesaplar ve bütçe tekliflerinden elde edilen verilere göre, Türkiye ile birlikte inşa edilen köprü, otoyol ve Avrasya Tüneli için bütçeden toplam 102,1 milyar lira (4,7 milyar dolar) ödenecek. Yap-Kirala-Devret modeliyle 2023 yılında inşa edilen şehir hastaneleri. Bu projeler için 2022 yılı ortasında bütçeden yapılan toplam ödeme 118 milyar lira olarak hesaplanıyor. Geleceğe yönelik yapılan projeksiyonlara göre; bu projelere 2024’te 131 milyar lira, 2025’te 140 milyar lira ödeneceği öngörülüyor. Bu tahminlerin gerçekleşmesi ortalama dolar kurunun 21,5 milyar olacağı anlamına geliyor. 2023’te 24,62 TL, 2024’te 25,77 TL’nin 025’te gerçekleşmesine bağlı. ‘Bütçeden kuruş ödenmez’ diye lanse edilen bu projeler için toplam 28 milyar dolar ödenecek. 2025 yılı sonuna kadar bütçeden ödenecektir.

“ÇOCUKLARIN 16,5 MİLYAR YEMEĞİNE AYIRTMADIĞI BÜTÇEDEN DEVLET 5’Lİ ÇETTELERE 102,1 MİLYAR ÖDEYECEK”

Yatılı bölge okullarında (YİBO) en son yemek ihalesi bakanlık tarafından 15.95 TL’ye özel bir şirkete verildi. Eğitim İş’in yaklaşık 18 TL’ye yaptığı hesaplamaya göre ilkokullarda 5 milyon 122 bin 12 öğrenci bulunuyor. Gıdanın günlük maliyeti 92,1 milyon, yıllık maliyeti ise 16,5 milyar. İlkokul öğrencilerinin en az bir öğün yemek yiyebileceği ortadayken, eğitime ve çocuklara değil beşerli çetelere para ayırmak bu ülkeye ihanettir. 16,5 milyarlık bir bütçeyi çocuklara bir yemek için ayırmayan devlet, çetelere bütçeden 102,1 milyar dolar ödeyecek. Bütçeden bir kuruş ödemeyeceklerini söylediler. DOĞRU! 2023’te bir kuruş değil 102.1 milyar ödeyecekler! Sağlıklı nesiller yetiştirmek ve süregelen yoksulluğa son vermek için temel ihtiyaçların karşılanamadığı, beslenme hakkının ihlal edildiği, çocukların yatıp okula aç gittiği bir ülkenin ayıbını yaratan Saray hükümetinin adaletsiz bütçesi; Bu ülke çocuklarına ihanet ediyor. Beslenme, eğitimin ayrılmaz bir parçası olarak bir haktır. Çocukların haklarını gasp eden bu güç ortadan kalkacak ve gücümüzün yettiği güçlü bir sosyal devlet sayesinde çocukların temel ihtiyaçları karşılanacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu