Haber

Futbolda yeni kural: ’10 dakika’ cezası verilecek

Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB), ragbide bir uygulamayı hayata geçirmeye hazırlanıyor. Futbol kanun koyucu, hakemlere yapılacak itirazları önlemek için sadece takım kaptanına yetki verecek. IFAB, suçu işleyen oyuncuya 10 dakikalık sıra cezası vermeyi planlıyor.

Halk TV’nin The Times gazetesine dayandırdığı haberine göre,İki hafta içinde Londra’da toplanacak olan IFAB toplantısının öncelikli konusu katılımcıların kötü davranışlarının önlenmesi olacak.

İngiltere alt yaş gruplarında 2019 yılından bu yana uygulanan kurala göre hakemler, aşırı söz ve hareketlerde bulunan oyunculara 10 dakika oturma cezası verebilecek. Bu uygulama giderek yaygınlaşıyor ve IFAB bu kuralı uygulamak istiyor.

Bu sezon İngiltere Premier Ligi’nde hakem kararlarına karşı çıkanlar nedeniyle 88 kart dağıtıldı. IFAB, hakemlere yönelik kötü niyetli davranışları büyük bir sıkıntı olarak görüyor ve Oyun Kurallarına ilişkin düzenlemelerle bu duruma çözüm bulmayı amaçlıyor.

İTİRAZLAR KALDIRILDI

Pilot bölgelerde uygulanan 10 dakikalık kenar cezası, hakemlere yapılan itiraz sayısını yüzde 38 oranında azalttı.

Oyuncuların yüzde 72’si, teknik yöneticilerin yüzde 77’si ve hakemlerin yüzde 84’ü bu uygulamanın devam etmesi gerektiği yönünde görüş bildirdi. Hakemlerin maç esnasında korunması gerektiği görüşü ağırlık kazandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu