Haber

Beyaz Rusya: Taktik nükleer silahların konuşlandırılması, Batı’yı caydırmaya yönelik bir adımdır

Belarus Güvenlik Konseyi Devlet Sekreteri Aleksandr Volfoviç ONT televizyonuna yaptığı açıklamada, ülkede taktik nükleer silahların konuşlandırılmasının Batı’yı caydırmak ve onun en son kırmızı çizgiyi aşmamasını sağlamak için zorunlu bir adım olduğunu söyledi.

Korgeneral Volfovic, başta Polonya olmak üzere Belarus’un komşu ülkelerinde yaşananların saldırgan bir silahlı kuvvet oluşumuna işaret ettiğine işaret ederek, “Askeri açıdan stratejik caydırıcılığın unsurlarından biri de elbette nükleer silahlardır. . Batı, Beyaz Rusya’ya farklı bir seçenek bırakmadı” dedi.

1990’lı yıllarda Belarus’tan nükleer silahların çekilmesi sırasında Batılı ülkelerin herhangi bir yaptırım uygulanmayacağını garanti ettiğini ancak bugün tüm vaatlerin çiğnendiğini hatırlatan Volfovic, “Batı’da siyasetçilerin bir kısmı aklı başındaysa bu adettendir. bu kırmızı çizgiyi geçmeyeceklerini. Çünkü taktik nükleer silahların kullanılması bile geri dönüşü olmayan sonuçlara yol açacaktır. Bu, ülkemizi korumak için çok ama haklı bir adım olacaktır” dedi.

Belarus’un Batılı komşularının yaptığı gibi teorik olarak ekonomisini militarize edebileceğini ancak böyle bir senaryodan kaçınmak istediğini kaydeden Volfoviç, “Bu, Belarus halkının refahı üzerinde büyük bir yük olacak” dedi.

“Başkasının malına ihtiyacımız yok ama bizim olanı da asla vermeyiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu