Ekonomi

Apple: iPhone 16 Piyasaya Sürülmeden Önce iPhone Sevkiyatlarında Düşüş Bekleniyor

Bu yılın sonlarına doğru yeni iPhone 16 tanıtılana kadar sevk edilen iPhone sayısının azalacağı tahmin ediliyor

Counterpoint Research’ten alınan bilgilere göre, Apple’ın (NASDAQ:AAPL) iPhone teslimatlarının bu yılın sonlarında iPhone 16’nın piyasaya sürülmesine kadar azalacağı tahmin ediliyor.

Araştırma şirketi, Avrupa’da akıllı telefon teslimatlarının 2024’ün ilk çeyreğinde büyüme modeline geri döndüğünü, ancak yılın geri kalanı için görünümlerinin ihtiyatlı bir şekilde olumlu kaldığını belirtti.

Counterpoint, “Avrupa’da teslim edilen akıllı telefon sayısı 2024’ün ilk çeyreğinde yıldan yıla %10 artarak 2021’in üçüncü çeyreğinde başlayan art arda yıldan yıla düşüşlerin sonunu işaret etti” dedi.

Samsung, Galaxy S24 serisinin olumlu karşılanmasının da desteğiyle ilk çeyrekte liderliği Apple’dan geri aldı. Orta ve Doğu Avrupa’da Samsung, Xiaomi’yi geride bırakarak 2022’nin ilk çeyreğinden bu yana ilk kez liderlik koltuğuna oturdu.

Counterpoint analistleri, “Avrupa pazarının büyümeye geri döndüğüne tanık olmak cesaret verici, ancak 2023’teki zayıf performans göz önünde bulundurulduğunda beklentiler ölçülü tutulmalı.

“Yine de bölgedeki ekonomik ortam iyileşme sinyalleri veriyor ve özellikle Samsung, Xiaomi ve HONOR’un cazip yeni ürünlerinin piyasaya sürülmesi pazara iyimserlik duygusu aşılıyor.”

Bu arada, Counterpoint’in belirttiği gibi, iPhone 15 satışlarının mevsimsel eğilimlerin bir sonucu olarak azalmasıyla Apple’ın teslimatları yıldan yıla %1’lik bir düşüş yaşadı.

“2024 yılında yeni bir iPhone SE modelinin yokluğunda, bu yılın sonlarında iPhone 16’nın beklenen tanıtımına kadar teslimatların azalmaya devam etmesini bekliyoruz.”

Bu makale AI’nin yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu