Ekonomi

Amasya’da Kiraz Üretimi Türkiye 3. Sırasına Yükseldi

Anadolu’nun elması ile ünlü şehri Amasya’da bu yıl kiraz çiçekleri sıkıldı. Bu yıl yaklaşık 52 bin ton kiraz üretimi beklenen meyve diyarı Amasya, üretimde Türkiye’de 3. sıraya yükseldi.

“Üretimde 7. sıradan 3. sıraya yükseldik”

Amasya Valisi Mustafa Masatlı, “Kiraz üretiminde Türkiye üçüncüsüyüz. Geçen yıl 38 bin ton olan kiraz rekoltemiz şu anda 52 bin tona ulaştı. Üretimde 7. sıradan 3. sıraya yükseldik” dedi.

“Son iki yılda 62 bin kiraz fidanı dağıttık”

Kentin verimli topraklarının ve havasının kiraz üretimine çok uygun olduğunu hatırlatan Vali Masatlı, ‘0900’ olarak bilinen kiraz çeşidinin coğrafi işaretini alarak ‘Amasya kirazı’ adıyla tanıtmaya başladıklarını bildirdi. Bin kiraz fidanı dağıttık. Artık uluslararası gıda firmalarının kiraz alım noktalarından biriyiz” dedi.

Üretilen kirazın yüzde 60’ı yurt dışına ihraç ediliyor.

Amasya’da kirazın markalaştığına değinen Amasya Ziraat Odası Başkanı Mustafa Cebeci, verimli hasadın bir ay daha devam edeceğini söyledi. Üretilen kirazın yüzde 60’ının yurt dışına gönderildiğine işaret eden Cebeci, “Irak, Suriye, Rusya ve Avrupa ülkelerine ihracat yapılıyor” dedi.

“İşini bilen kaliteli meyve yetiştirir ve iyi para kazanır”

Ziyaret köyünden Bekir Damatoğlu, kirazın ağırlığına göre kalitesine göre 10 ile 60 lira arasında değişen fiyatlarla alıcı bulduğunu belirterek, “İşini bilen kaliteli meyve yetiştirir ve kazanır” dedi. iyi para”.

12-22 Haziran tarihlerinde Uluslararası Atatürk Kültür ve Sanat Festivali çerçevesinde düzenlenen Kiraz Teşvik Yarışı’na katılan 41 üreticiye ödülleri törenle verildi. – AMASYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu